Länk till dag 2, dag 3 och dag 4
Det sjuder av aktivitet i Technobothnia när lagen jobbar på sina CanSats. Det är som med deadlines över lag – Mycket skulle bli ogjort ifall sista minuten inte skulle finnas. Däremot är det sällan en deadline är så absolut som den som slutar i en accelererande raket.

Under öppningstillfället presenterade lagen sina secondary missions, det uppdrag som gör just deras CanSat unik, efter att ESERO Finland med samarbetspartners presenterat sig och sin roll i tävlingen.


Efter den officiella öppningen rä det arbete som gäller. Här borras, sågas, löds, kopplas, programmeras – och tänks. Det finns en hel del utmaningar att ta itu med. Men det är en del av tjusningen.




Suomen avaruustutkimusseura påpekar att de har en hel del gemensamt med SpaceX. De lyfter andra personers och organisationers fysiska projekt med en raket de själva utvecklat. Däremot är de beredda att under en enda förmiddag lyfta inte mindre än sju raketer. Därtill kan de lova en andra uppskjutning för ett lag redan samma dag ifall något misslyckas i det första lyftet.

Följ gärna lagen via sociala medier.
Batsat, Kokkolan suomalainen lukio: @batsatkokkola
WeCansat, Gymnasiet Lärkan Helsingfors: wecansat.eu @wecansat
Chalamaniacs, Vasa Övsningsskolas gymnasium: @voscansat
Purkinpamauttajat, Maijamäen koulu Nådendal
Ratpal: Partille Gymnasium, @partillegymnasium
Team FSA, Vattenfallgymnasiet Forsmark: @vattenfallgymnasiet
Yhtä yks, Tallinnan suomalainen koulu: Material salmas för skolans hemsida inom kort.
Mer bilder finns på flickr. Bilderna får användas fritt i informations- och inspirationssyfte.

Dagens Safety-Breafing inför morgondagens uppskjutningar var också den ett intressant inslag. När de som konstruerat raketerna själva är entusiaster och bär en egen glöd inom sig är det gott att dras med. Det var också synnerligen klara besked om hur man handlar under launch-kampanjen.


Under kvällen fick de som var klara med sin CanSat pröva på att plocka isär – och ihop – de KitSats som plockats fram. När det var som mest aktivitet kring dessa var det närmast en ”clean-room”-känsla i klassrummet.

Jan är lärare i matematik, fysik och vetenskapliga tillvalsämnen på Sursik skola i Pedersöre, Finland, ESERO Finland education officer samt resursperson på skolresurs.fi. Inom rymdfysiken och astronomin stöter man ofta på frågan ”Varför?”. När fysiker frågar så menar de vanligtvis ”Hur?” och den frågan är god att peta i. Att dryfta stora frågor ger nyfikenheten näring, vilket i sin tur är en av nyckelingredienserna i många framgångsberättelser.
4 kommentarer